Profil na Facebooku – jak się bronić przed hakerami?

Nasz profil na Facebooku powinniśmy traktować jak cenny klejnot. Istotnie, często to prawdziwa skarbnica wiedzy nie tylko o nas, ale i o naszej firmie. Nasze kontakty biznesowe, powiązania, klienci – wszystko podane jak na tacy hakerom, którzy większym od nas mieszali szyki. W Emedialnych wyznajemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć, zamiast więc zdradzać Wam, jak odzyskać konto Facebook np. po ataku hakerskim, skupimy się na tym, jak zabezpieczyć Facebook przed włamaniem.

Przejęcie konta osobistego

Na starcie pomówmy chwilę o konsekwencjach. W przypadku włamania na profil osobisty znamy je bardzo dobrze, brak kontaktu ze znajomymi, wyciek zdjęć i wiadomości prywatnych, problemy z odzyskaniem konta na Facebooku – możemy długo wymieniać.

A to nic w porównaniu do przejęcia profilu firmowego. W końcu hakerzy nie śpią, czuwają i bacznie obserwują konta firmowe, tworzone na najpopularniejszej platformie społecznościowej. Łakomym kąskiem są dla nich zwłaszcza profile skupiające wokół siebie aktywną, dużą społeczność fanów. To baza danych, które można z łatwością przejąć i wykorzystać. Do czego?

Przejęcia konta firmowego

Tutaj możliwości jest naprawdę dużo: od przejęcia danych obserwatorów i udostępnienia ich innym firmom, przez rozpowszechnianie fałszywych treści pod szyldem Twojej firmy aż po wysyłanie w imieniu Twej marki linków phisingowych, które mogą prowadzić do wyłudzeń finansowych. W efekcie może zostać nadszarpnięty Twój wizerunek, który budowałeś latami.

Jeżeli niebieski gigant dojdzie do wniosku, że informacje udostępniane przez hakerów są niezgodne z jego regulaminem, ucierpisz na tym Ty, a konkretniej Twoje konto, które może zostać zawieszone. Za wyciek danych możesz zaś odpowiadać przed wymiarem sprawiedliwości. „Ale ja przecież nic nie zrobiłem!” – bronią się właściciele małych biznesów, którzy przeżyli atak hakerski. No właśnie, a w tym przypadku zaniechanie to naprawdę sporych rozmiarów grzech. Od czego więc zacząć?

Podstawy, o których niewielu pamięta

Aby utworzyć konto firmowe, trzeba dysponować kontem osobistym. Każdy z Was powinien świetnie zdawać sobie z tego sprawę. Czy wiecie, jakiego adresu e-mail użyliście do utworzenia swojego profilu osobistego na Facebooku? No właśnie! Wielu właścicieli firm nawet nie zdaje sobie sprawy, co to za skrzynka mejlowa! Ba, nie ma do niej żadnego dostępu. Poczta w końcu mogła być utworzona parę ładnych lat wstecz, a hasło przepaść (w końcu nasza pamięć szwankuje).

Hasło można próbować odzyskać, zdarzają się jednak przypadki, że po kilku miesiącach, a nawet latach bez logowania portale na których mamy skrzynki mejlowe przekazują nieużywane poczty nowym użytkownikom. W takich przypadkach możemy mieć naprawdę nie lada problem. 

Zmień swoją pocztę

Skrzynka mejlowa będzie pierwszym miejscem, do którego Facebook skieruje wiadomość o zmianie danych na profilu. W przypadku, gdy zmiany dokonał haker, a my nie mamy dostępu do mejla, nie zauważymy w porę, że z naszym kontem dzieje się coś niedobrego. Jesteśmy bezbronni. Aby uniknąć takiej sytuacji, rekomendujemy sprawdzenie i w razie potrzeby zmianę adresu e-mailowego powiązanego z Facebokiem. Zrobicie to w prosty sposób, kierując się wskazówkami samego Facebooka https://www.facebook.com/help/162801153783275

Gdy już ustawicie nowy e-mail, wchodząc (tak jak poprzednio) w „Ustawienia i prywatność” będziecie mogli ustawić nowy e-mail jako główny, a starą skrzynkę usunąć z Facebooka (koniecznie w takiej kolejności).

Faceboook – logowanie najważniejsze

Tym, co łączy zarówno Facebook w biznesie i konta marek z kontami osobistymi z profilami osobistymi powinno być bezpieczeństwo. Podstawą jest tutaj bezpieczne dwuetapowe logowanie. Jak włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe na Facebook? To szalenie proste, wchodzisz w Ustawienia -> Bezpieczeństwo i logowanie -> Włączasz uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Co jeszcze możesz zrobić, by uniknąć ataku hakera? Skorzystaj z naszej checklisty. 

plakat jak się chronić przed hakerem

Tutaj znajdziesz wszystkie najważniejsze kroki w drodze do bezpieczeństwa Twojego oraz Twoich Klientów! Zapisz sobie te kilka kroków pomocnych w uzyskaniu w pełni chronionego konta Facebook, a jeśli wolisz, by Twój profil zabezpieczyli specjaliści, zgłoś się do nas. Znamy od podszewki problemy, które mogą wyniknąć na poziomie bezpieczeństwa i doskonale wiemy, co zrobić, by ich uniknąć. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej!

emedialni