Równość płci w miejscach pracy – Cykl Kariery

Menstruacja to naturalny, biologiczny proces, który dotyczy blisko połowy społeczeństwa, a mimo to na całym świecie kobiety oraz inne osoby menstruujące są z tego powodu wykluczane i stygmatyzowane. Miesiączka ciągle pozostaje tematem tabu, o którym się nie mówi, mężczyźni uważają, że nie wypada zaczynać tego tematu w miejscu pracy, a kobiety często wstydzą się tego, że mają miesiączkę i muszą wyjść do toalety. Takie postępowanie jest bardzo krzywdzące dla kobiet, które są dyskryminowane i nierówno traktowane przez swoich pracodawców.

Aby przeciwdziałać takim zachowaniem i zwiększyć świadomość społeczeństwa dotyczącą zdrowia menstruacyjnego powstał projekt Cykl Kariery, którego inicjatorką jest Dominika Kulczyk – prezeska Kulczyk Foundation.

Program Cykl Kariery – pierwszy krok do równości płci

Cykl Kariery to ogólnopolski program skierowany do pracodawców z całej Polski stworzony przez Kulczyk Foundation przy współpracy z Polską Radą Biznesu, Pracodawcami RP, Okresową Koalicją i Sukcesem Pisanym, Szminką. Jego głównymi celami jest zwrócenie uwagi na równość płci, dostrzeżenie podstawowych potrzeb kobiet oraz pomoc w stworzeniu przyjaznych miejsc pracy dla wszystkich pracowniczek i pracowników, bez względu na płeć.

Pierwsza edycja programu Cykl Kariery chce szczególną uwagę zwrócić przede wszystkim na kwestię zdrowia menstruacyjnego. Bardzo często kobiety oraz inne osoby menstruujące stoją przed wieloma wyzwaniami, z którymi muszą się zmierzać w trakcie miesiączki w miejscu pracy. A przecież ten naturalny proces, w żaden sposób nie powinien być przeszkodą w rozwijaniu się i w zdobyciu równych szans na zawodowym polu.

Jak zaznacza prezeska Kulczyk Foundation Dominika Kulczyk, poprzez uruchomienie programu Cykl Kariery, chcą zmienić świat na wolny od dyskryminacji i nierówności, pozbawiony barier i ograniczeń.

Łamiemy tabu dotyczące menstruacji i dołączamy do programu Cykl Kariery

Menstruacja wciąż pozostaje tematem wstydliwym i ignorowanym. Z badań przeprowadzonych przez Kulczyk Foundation wynika, że 17% kobiet w Polsce z powodu miesiączki zdarzyło się nie pójść do pracy lub szkoły. Natomiast co dziesiąta Polka musiała się zwolnić ze szkoły lub pracy z powodu braku podpaski czy tamponu w czasie okresu. Podpaski czy tampony w miejscach pracy to niezbędne elementy wyposażenia, tak samo jak papier toaletowy czy mydło.

Dołączając do programu Cykl Kariery, chcemy budować równościowe środowisko, ponieważ zależy nam zdrowiu i dobrym samopoczuciu pracowniczek i pracowników naszej firmy. Wierzymy, że Cykl Kariery to pierwszy krok do zmian w Polsce. Razem z programem Cykl Kariery i innymi markami, które do niego dołączyły, przede wszystkim chcemy:

  • zadbać o zdrowie menstruacyjne w naszym miejscu pracy;
  • stworzyć przestrzeń, w której każdy, bez względu na płeć, może się w pełni realizować;
  • zapewnić bezpłatny dostęp do środków higienicznych takich jak podpaski czy tampony oraz bezpiecznych miejsc zmiany i utylizacji środków menstruacyjnych;
  • zwiększyć świadomość wśród wszystkich pracowników, na temat zdrowia menstruacyjnego.

Cykl Kariery pokazuje, że równość płci powinna występować w każdym miejscu.

emedialni