Jak powinna wyglądać optymalizacja wideo na YouTubie?

YouTube to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie. Z roku na rok rośnie nie tylko liczba osób oglądających wideo, ale także twórców publikujących różnorodne treści. Należysz do tej drugiej grupy i zastanawiasz się, jak optymalizować wideo, aby ich oglądalność ciągle rosła? Poniżej przedstawiamy najważniejsze działania, które sprawią, że Twój kanał na YouTubie będzie cieszył się dużym zainteresowaniem.

Tytuł filmu

Tytuł filmu użytkownicy widzą zarówno na YouTubie, jak i w Google, dlatego musi być on atrakcyjny dla odbiorcy i zachęcać do obejrzenia wideo. Każdy tytuł filmu powinien być przede wszystkim krótki i precyzyjny. Pamiętaj również o tym, aby był on zgodny z tematyką danego wideo – to wzbudzi zaufanie Twojego odbiorcy. Jeśli użytkownik zachęcony tytułem, przejdzie do jego wyświetlania i okaże się, że film jest o czymś zupełnie innym, niż wskazuje na to tytuł, z pewnością szybko zakończy oglądanie.

Słowa kluczowe

Odpowiednio dobrane słowa kluczowe to klucz do wysokiej pozycji w wyszukiwanych. Słowa kluczowe w znacznym stopniu wpływają na Watch Time, czyli metrykę pozwalającą określić, ile czasu użytkownik spędza, oglądając filmy na Twoim kanale. Słowa kluczowe mogą wpłynąć na zwiększenie liczby obserwujących czy subskrybentów, dlatego bardzo ważne jest ich odpowiednie dopasowanie do danej tematyki filmu.

Opis

Kolejną bardzo ważną kwestią w optymalizacji filmów na YouTubie jest uzupełnienie pola opisu wideo. Opis powinien krótko opisywać to, o czym jest dany film. Postaraj się stworzyć taką treść, która zachęci użytkownika do obejrzenia całego materiału. Umieść w opisie linki do strony www oraz do Twoich profili w mediach społecznościowych, a także zachęć do subskrybowania kanału.

Budowanie zaangażowanej społeczności

Tworząc treści na YouTuba, musisz myśleć przede wszystkim o tym, aby cieszyły się one zainteresowaniem wśród Twoich odbiorców. Content na YouTubie to także budowanie zaangażowanej społeczności. W jaki sposób angażować odbiorców? Przede wszystkim:

  • musisz na bieżąco odpowiadać na pojawiające się komentarze pod danym filmem;
  • pytaj użytkowników o to, jakie treści są dla nich najciekawsze;
  • lajkuj komentarze;
  • zwracaj się bezpośrednio do odbiorców; 
  • usuwaj spam.

Odpowiednie wykorzystanie kart w filmie

Wykorzystanie kart w filmie pozytywnie wpłynie na popularność Twojego filmu. Na początku danego wideo, warto umieścić skrót innego filmu, playlisty czy link do Twojej strony internetowej. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością kart. Aby zachęcić użytkowników do interakcji z Twoją marką, w zupełności wystarczą dwie lub trzy karty.

Miniatura

Ostatnim element, który wymieniamy w naszym krótkim poradniku o optymalizacji filmu, jest jego miniaturka. Każde wideo, które publikujesz, powinno posiadać zaprojektowaną miniaturkę. To właśnie na nią w pierwszej sekundzie odbiorca zwraca uwagę. Dlatego ważne jest, aby była ona estetyczna, interesująca i spójna zarówno z samym filmem, jak i całym kanałem. 

Wszystkie wyżej wymienione elementy pozwolą Ci zoptymalizować wideo w taki sposób, aby cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród Twoich odbiorców. Twórz dobry content, stosuj się do wszystkich zasad, a z pewnością osiągniesz sukces, o którym marzysz!

Monika Szeląg

Specjalista od mediów społecznościowych z ponad 5 letnim stażem. Prowadzi komunikację marek na Facebooku, Instagramie, LinkedIn, YouTube a także na TikTok'u. Współpracuje z influencerami i tworzy zaangażowane społeczności wokół marek.